Teknoloji

Android 12 hangi yeniliklerle geliyor?

Material You

Material You, Android 12’deki en büyük değişikliklerden biridir. Geçmişte Material NEXT olarak sızdırılan Material You, Material Design’ın bir sonraki yinelemesidir. Bu tasarım dili Android ile sınırlı olmayacak ve çok çeşitli Google hizmetlerinde görülecektir. Ancak Android için bu, işletim sisteminin birkaç yıldır gördüğü en büyük görsel revizyonlardan birini oluşturuyor. Kullanıcıların kendi renk örneklerini, kontrastını, öğe boyutlarını, çizgi genişliklerini ve daha fazlasını seçmelerine olanak tanıyan renk ve özelleştirmeye çok fazla odaklanır.

Android 12 Nedir?
Android 12 Nedir?

Duvar kağıdı tabanlı UX Theming

Material You ile el ele hareket etmek , Android 12’deki duvar kağıdı tabanlı yeni UX temalı motordur . Bu özellik daha önce “monet” olarak sızdırılmıştı ve Android platformunda OMS ve RRO üzerinde yıllarca süren çalışmaların bir sonucudur.

Android 12 artık, telefonun mevcut duvar kağıdında kullanılan renklere göre sistem kullanıcı arayüzünde otomatik olarak bir dizi ilişkili renk paleti seçiyor. Renkler, kilit ekranı, hızlı ayarlar, bildirimler paneli ve hatta yeni eklenen uyarlanabilir widget’lar gibi öğelere tek tip olarak uygulanacaktır.

Google, renk çıkarma sisteminin baskın ve daha az baskın renkleri belirlemek için Malzeme renk hedefleriyle bir kümeleme algoritması kullandığını ve ardından duvar kağıdınızla eşleşen tonları uyguladığını söylüyor. Kullanıcının duvar kağıdına en yakın tonları belirlemek için 5 renkten (2 nötr ve 3 vurgulu renk) ve 12 ton Malzeme renginden oluşan zengin bir palet kullanılabilir. Uygulamalar daha sonra Android’in sistem rengini bir dizinden renk paletine alabilir ve onu birçok farklı, incelikli şekilde kullanabilir. Widget’lar, ana ekrandaki kullanıcının temasıyla uyum sağlamak için renk çıkarma özelliğini bile kullanabilir.Bu özellik şu anda son kullanıcılar için hazır değil, ancak yapı içinde mevcut olduğu için biraz uğraşarak etkinleştirebilirsiniz.

Ayrıca İndir: Opera v63.3.3216.58675 MOD APK

Gizlilik Gösterge Tablosu

Google, Android 12’nin Gizlilik Gösterge Tablosu ve diğer ilgili değişikliklerle Gizlilik konusuna yeniden odaklanıyor . Gizlilik Panosu, uygulamaların telefonunuzun kamerasına, mikrofonuna veya cihaz konumuna ne zaman eriştiğini gösteren bir zaman çizelgesi gösterecektir. Android 12, telefonunuzun kamerasının veya mikrofonunun kullanımda olduğunu gösteren yeni göstergeler de içerecektir.

Konum uygulamaları gerektiren uygulamalar için Android 12 ayrıca, yaklaşık konumunuzu tam konumunuz yerine uygulamayla paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir ayar da sunacak. Bu ayar, muhtemelen zaten aşina olduğunuz konum izni açılır penceresinde görünecektir.

Android 12, basit bir dokunuşla tüm uygulamalar için kamera ve mikrofon erişimini hızlı bir şekilde devre dışı bırakmanıza yardımcı olmak için Hızlı Ayarlar’da yeni geçişler içerecektir. Bu geçişler başlangıçta Pixel cihazlarla sınırlı olacak, ancak yakında diğer telefonlara da yönelecekler.

Özel İşlem Çekirdeği

Android 12 ayrıca, bilgilerinizi Canlı Altyazı, Şu An Çalınan ve Akıllı Yanıt gibi birçok yapay zeka odaklı özellik için gizli tutacak bir Özel Hesaplama Çekirdeğine sahip olacak. Özel Hesaplama Çekirdeği, bu makine öğrenimi özellikleri için şifre ve biyometrik veriler için kullanılanlara benzer şekilde işletim sistemi içinde güvenli bir bölüm olacaktır. Veriler için ayrı bir bölüme sahip olmak, işletim sisteminin onu güvende tutmasını kolaylaştırırken, sistem düzeyindeki işlevler için kullanılabilir durumda tutmaya devam eder. Bu, yukarıda bahsedilen özellikler için hassas ses ve dil işlemenin yalnızca cihazınızda gerçekleşeceği anlamına gelir.

Uygulama Hazırda Bekletme

Android 12 ayrıca Uygulama Hazırda Bekletme adlı yeni bir özellik sunar . Uygulama hazırda bekletme, aktif olarak kullanılmıyorlarsa uygulamaları “hazırda bekletme” durumuna geçirmenize olanak tanır. Hazırda bekletme durumuna getirilen uygulamalar, depolama kullanımlarını optimize edecek ve izinleri iptal edilecektir.Birkaç ay kullanılmayan uygulamalar bu “hazırda bekletme” durumuna alınacaktır, ancak kullanıcılar kullanılmayan uygulamalarının hazırda bekletme moduna geçmesini istemiyorlarsa bu özelliği hızla açıp kapatabilirler. Bir uygulamayı hazırda bekletme modundan çıkarmak için, onu normal şekilde çalıştırmanız yeterlidir.

Arabanızın kilidini telefonunuzdan açın

Google , telefonunuzu kullanarak arabanızın kilidini açmanıza yardımcı olacak endüstri çapında bir standart oluşturmak için birkaç akıllı telefon şirketi ile ortaklık kurduğunu duyurdu .

Android 12’deki araba anahtarı özelliğinin çalışma yöntemlerinden biri NFC’dir ve kilidini açmak için akıllı telefonunuzu arabanın kapısına dokunmanız yeterlidir. Samsung Galaxy S21 serisi gibi UWB’ye sahip telefonlar için, telefonunuzu cebinizden çıkarmadan arabanın kilidini açabileceksiniz. Bu özellik, kullanıcıların aracı ödünç aldıklarında bu sanal araba anahtarlarını arkadaşları ve aile üyeleriyle paylaşmalarına da olanak tanıyacak.

Daha Sorunsuz Ses Geçişleri

Android 12, uygulamalar arasında daha yumuşak ses geçişleri sağlayacaktır . Bir uygulama ses odağını kaybettiğinde, sesi otomatik olarak azaltılarak ses çalan uygulamalar arasında daha yumuşak bir geçiş sağlanır ve uygulamaların birbiri üzerinden çalınması engellenir. Bu, özellikle katlanabilir ve çok ekranlı Android ortamlarında geçerlidir.

Widget Revizyonu

Google nihayet farklı platformlarda, Android görünümlerinde ve başlatıcılarda kullanıcı deneyimini geliştirmek için Widget API’sini yeniden işleyerek Android’deki widget’ları elden geçiriyor. Artık Google Sans yazı tipinin, düz simgelerin ve uyumlu renk paletlerinin tutarlı bir şekilde yayıldığını görüyoruz ve bunların tümü birlikte widget’lara daha modern bir görünüm kazandırıyor.

Android 12’deki widget’lar, bir uygulamaya girmeden onay kutuları, radyo düğmeleri ve anahtarlarla etkileşim kurmanıza olanak tanıyan yeni dinamik kontrollere sahip. Widget seçici artık farklı boyutlardaki widget’lar için duyarlı önizlemeler de sunacak. Yeni API ayrıca Material You tema motorunun bir parçası olarak destek dinamik renklendirme ekleyerek widget’ların diğer görsel öğeler gibi duvar kağıdına uyum sağlamasına olanak tanır.

Pano Erişim uyarıları

Kısıtlı Ağ İletişimi Modu

Google, Android 12 için yeni bir kısıtlanmış ağ modu özelliği üzerinde çalışırken tespit edildi , ancak muhtemelen olmasını istediğiniz sistem düzeyinde güvenlik duvarı olmayabilir.Bu yeni kısıtlanmış ağ modu açıldığında, yalnızca CONNECTIVITY_USE_RESTRICTED_NETWORKS iznine sahip uygulamaların ağı kullanmasına izin verilecektir. Bu izin yalnızca ayrıcalıklı sistem uygulamalarına ve / veya OEM tarafından imzalanan uygulamalara verilebileceğinden, kullanıcı tarafından yüklenen tüm uygulamalar için ağ erişimi engellenecektir. Etkili bir şekilde bu, Firebase Cloud Messaging (FCM) kullanan uygulamalardan push bildirimleri almaya devam edeceğiniz anlamına gelir, çünkü bu bildirimler gerekli izni içeren ayrıcalıklı Google Play Hizmetleri uygulaması aracılığıyla yönlendirilir. Yine de, bir avuç diğer sistem uygulaması dışında hiçbir uygulama arka planda veri gönderip alamaz.

Linux çekirdeğinde WireGuard VPN desteği

WireGuard, modern kriptografi standartlarını içeren ve güvenli, denetlenebilir bir kod tabanına sahip yeni nesil bir VPN protokolüdür . Onun içerme sonra Linux Kernel 5.6 , Google Android 12’de Linux Kernel 4.19 ve Linux Kernel 5.4 ağaca protokol desteği ekledi . Bu, WireGuard için çekirdek hızlandırmanın, Linux Kernel 4.19 ve 5.4’e sahip cihazlarda Android 12’de destekleneceği anlamına gelir. Ancak, Google’ın çekirdek modülüyle arayüze API ekleyip eklemeyeceği henüz belli değil.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı