Teknoloji

Bu Zor Günlerde Güvenlik Otomasyonunu Kullanılması Gerekli

Otomasyon Nedir?
Otomasyon Nedir?

Bulut ortamları bu hızlı dijital dönüşümün ortasında etkili olduğunu kanıtlamış olsa da düzgün bir biçimde korunmazsa, bu bir dizi yeni güvenlik sorunu yaratabilir. Bu sebeple, proaktif olmak ve bu zorluklara yanıt vermek, en kritik güvenlik görevlerine odaklanmayı gerektirir.

İnsan savunucuları daima bir zorunluluk olacak olsa da bütünüyle manuel süreçler artan güvenlik gereksinimlerine ayak uyduramaz – bu sebeple mümkün olduğunca otomatikleştirmek, ekiplerin bu anıtsal değişimi çok daha iyi yönetmek için ölçeklendirmelerine yardımcı olabilir.

Kuruluşunuzun kaynakları çok daha iyi odaklamak ve güvenlik denetimlerine ve operasyonlarına güvence sağlamak amacıyla güvenlik gayretleri boyunca otomasyonu nasıl kullanabileceği aşağıda belirtilmiştir. Bu yöntemler endüstrinin en iyi uygulamalarına dayanmaktadır, bu da bunları kuruluşunuz için kullanabileceğiniz manasına gelir hangi bulut sağlayıcılarını kullanmış olduğunuz ya da kendi bulut yolculuğunuzda nerde olduğunuz konusunda agnostik.

Neden Otomatik Güvenlik?

Güvenlik otomasyonunu uygulamadan önce, faydalarını anlamak önemlidir birincisi öngörülebilirliği artırır. Otomasyon, birbirinden farklı çalışma eğiliminde olan manuel süreçlerin tam tersine, öngörülebilir olduğu için caziptir. Otomasyon ile, belirli bir giriş kümesiyle çıkışları çok daha iyi tahmin edebilirsiniz.

Tasarım güvenliği bir başka önemli bileşendir. Çok uzun bir süre boyunca, şirketler daha sonra güvenliği düşündüler, ancak yaşam döngüsünün başlangıcından itibaren güvenliği gömmek yalnızca zamandan ve paradan tasarruf etmekle kalmayacak, hemde riski de azaltacaktır. Dahası, bu, mühendislik ve operasyon ekiplerinin en iyi yaptıklarına odaklanmalarını, mükemmel ürünler ve özellikler oluşturmalarını ve güvenlik görevlerine odaklanmalarını sağlayacaktır.

Otomasyon Uygulaması

Güvenlik kontrollerini otomatikleştirme ihtiyacını belirledikten sonra, bunları etkili bir biçimde otomatikleştirmek için takip edilmesi gerekli olan birkaç ilke vardır:

Standardizasyon basitçe söylemek gerekirse, üstünde kontrol sahibi olmadığınız şeyleri otomatikleştiremezsiniz. Uygun uygulama için politikalar, prosedürler ve standartlar yerinde olmalıdır. Ortamlar arasındaki ortak noktaları arayın ve otomasyonu uygulamadan önce çevrimdışı olan her şeyi gerekli olduğu gibi işaretleyin.

Bilgi toplama ek lüzumsuz araçlar satın almak yerine, kuruluşlar süreç akışları için mevcut araçlara bakmalıdır. Örneğin, çoğu yerel bulut sağlayıcısı, bu yerleşik raporlama araçları genelde üçüncü taraf araçlarından daha yerinde olduğundan, kullanımı faydalı olan günlük hizmetlere sahiptir. Altyapı yapılandırmasının toplanması, politikaların ve standartların karşılanıp karşılanmadığını belirlemenize de yardımcı olabilir. Buna ilave olarak, ekiplerin doğru raporlama ve iletişim akışları yaratmak için teknik kaynaklar için kiminle iletişim kuracağını bilmesi gerekir.

Sürekli iletişim uygun sahiplere danışmadan değişiklikler yapılırsa, hizmet kalitesi ve müşteri bilgi birikimi ciddi risk altında olabilir. Güvenlik ekipleri dışında güvenliği önemseyen insanlardan oluşan bir koalisyon oluşturarak kuvvetli iletişim kanalları kurulmalıdır.

Neyin otomatikleştirileceğini belirleme önceki problemlere bakın ve başarısızlığın kök sebebini değerlendirin, temel manuel hatanın ötesine geçin ve ortamda ne olduğunu sorun. Ayrıca, araçları baştan sona gözden geçirmek ve yeni varlıkların etkinleştirilmesinden ya da taranmasından iyileştirme süreçlerine kadar nelerin otomatikleştirilebileceğini sormak isteyeceksiniz. Ekip üyeleri, otomasyonun nasıl görünebileceğini belirlemeye yardımcı olarak bunları haritalamada önemli bir rol oynar.

İş akışları oluşturun otomasyonun bir parçası olarak, algılama ve eylemin gerçekleştirildiği olay odaklı iş akışları vardır. Bu, uyumluluğun kaynak seviyesinde uygulandığından emin olmak için mümkün olduğunca ‘sola kaydırmak’ arzu ettiğiniz yerdir. Ekipler ayrıca, hizmet yönetimi ve ürün ekiplerinin doğru çalışması için otomasyonun geçici olarak duraklatılması gerekip gerekmediğini belirlemek için iş akışlarında sağlam günlüğe kaydetmenin yerleşik olup olmadığını belirlemelidir.

Doğrulama otomasyonu yapılandıramaz ve unutamazsınız. Ekibiniz, otomasyon beklentilerini gerçek sonuçlarla karşılaştırmak için düzenli olarak “duman testleri” yapmalıdır. Ayrıca, bu problemlerin ne kadar süreceğini planlamak istersiniz, çünkü bu testlerde sıkılması gerekli olan beklenmedik gecikmeler olabilir. Bu alandaki hatalar zararlı olabileceğinden, otomatik iyileştirme düşünülmeden önce denetimler için zaman ayırmak son derece önemlidir.

Uygulama ve iyileştirme bu son aşama, istenilen güvenlik duruşunu sağlamaya yardımcı olmak için gereklidir. Olay odaklı iş akışları, denetim ve uyarmadan değişiklik yapmaya ya da istenilen durumu zorlamaya gider. Kuruluşlar, sadece potansiyel güvenlik açıkları hakkında net ve net bir görüşe sahip olmak ve bunları daha hızlı tanımlamak için gerekli olmayan bir hükümet ya da Politika uygulayıcısı işi arasındaki uzun süreli risk ve güvenlik ölçeğini azaltmalıdır.
Otomasyonun rizikoları ve sınırlamaları

Otomasyon rizikolar ve sınırlamalar olmadan gelmez. Yeni başlayanlar için, asimetrik bir savaşa odaklanan tek güvenlik programı otomasyona yol açacaktır otomasyon devamlı değişiyor ve bu, davetsiz konuklara direnmek için yenilikçi otomasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek yetenekli insanlara ihtiyacınız olduğu manasına geliyor.

Buna ilave olarak, her iş uygulamasının nasıl çalıştığını gösteren sağlam istisnalar olmalıdır, aksi halde güvenlik otomasyonu iş akışları gerekli iş uygulamalarını önleyebilir ya da reddedebilir. Temel e-posta ya da paylaşılan belgelerin ötesinde gerekli belgelere sahip olan, yiyebilen, Gözden geçirebilen ve harekete geçebilen bir sistem geliştirmek. Resmi bir sisteme ihtiyacın var. Bu istisnaları e-posta ya da paylaşılan belgeler aracılığı ile izlemek etkili değildir.

Son olarak, otomasyon iş operasyonlarına zarar verebilecek yanlış pozitiflere neden olabilir. Her otomasyon alanının hedeflendiği gibi çalıştığından emin olmanız ve ürün ekiplerinin herhangi bir sorunu iletmesi için yollar oluşturmanız gerekir.

Sonuç olarak, çok bulutlu ortamlar tehditlere karşı daha fazla güvenlik sağlar, yalnızca cevap için otomasyona yatırım yapabilmek için değil, hemde zaman içerisinde bu ortamlar daha karmaşık hale geldiğinden, sorunlu alanların nerde tırmanabileceğinin net bir biçimde tanınmasını sağlar ve hemde faydalıdır.

Otomasyon, sıradan görevlerin kolaylığından daha fazlasını sağlar, riski ve maliyeti azaltır ve genel mühendislik verimliliğini artırır. Otomasyon, gelecekteki yeniliklere kolayca ayak uyduran dinamik ortamlara ve altyapılara devamlı geçiş için bir gerekliliktir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu