Teknoloji

Covid-19: Çin, QR kod tabanlı küresel seyahat sistemi için yapılandırıyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, uluslararası seyahatleri açmak için QR kodlarını kullanacak “küresel bir mekanizma” çağrısında bulundu.

“Politikaları ve standartları daha da uyumlu hale getirmemiz ve insanların düzenli akışını kolaylaştırmak için ‘hızlı yollar’ oluşturmamız gerekiyor.” Dedi.

Kodlar, bir gezginin sağlık durumunun belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılacaktır.

Çin ancak İnsan Hakları savunucuları, kodların “daha geniş siyasi izleme ve dışlama” için kullanılabileceği konusunda uyarıyor.

Bay Xi, hafta sonu Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde dünyanın en büyük 20 ekonomisinden devlet başkanlarının çevrimiçi toplantısı olan G20 zirvesinde yorumları yaptı.

Çin devlet haber ajansı Xinhua tarafından yayınlanan bir transkripte göre, kodların “nükleik asit test sonuçlarına dayalı sağlık sertifikalarını” tanımak için kullanılabileceğini söyledi.

Bay Xi, seyahat planının nasıl çalışabileceği veya anakaradaki virüsü kontrol altına almak için kullanılan Çin’in QR kod uygulamalarına ne kadar yakından modelleneceği konusunda daha fazla ayrıntıya girmedi.

“Bu mekanizmaya daha fazla ülke katılacağını umuyoruz.”

Covid-19 Pandemi Sırasında Hayatımızı Nasıl Planlayabiliriz ve Kolaylaştırırız makalesine gitmek için tıklayınız.

QR kodları, cep telefonları tarafından okunabilen barkodlardır. Çin’in Şubat ayından bu yana uyguladığı program kapsamında, kullanıcılara, birinin özgürce seyahat etmesine izin veren yeşil bir kod ve iki haftaya kadar karantinaya almaları gerektiğini belirten turuncu veya kırmızı bir kod içeren trafik ışığı tarzında bir sağlık kodu yayınlanıyor.İLAN

Kodlar, büyük veri ve kullanıcıların kendileri tarafından gönderilen bilgilerin bir kombinasyonuna dayanmaktadır.

Bu teknoloji, finansal teknoloji devi Ant Financial tarafından geliştirildi ve ana uygulaması Alipay aracılığıyla ve aynı zamanda Alipay’in rakibi Tencent’e ait olan WeChat’te de mevcut.

Çin'deki erkekler QR kodlarını kullanıyor.

Bay Xi ayrıca “küresel ve endüstriyel tedarik zincirlerinin” yeniden kurulması ve “temel tıbbi malzemelerin ticaretinin serbestleştirilmesi” de dahil olmak üzere küresel ekonominin yeniden açılması çağrısında bulundu.

Seyahat şeritlerinin yeniden açılması çoğu ülke için sorun olmaya devam ediyor ve hastalıktaki ani artışlar yetkililerin seyahat kısıtlamalarını kaldırmasını zorlaştırıyor.

Örneğin, Singapur ile Hong Kong arasındaki bir seyahat balonu , Hong Kong’daki vakalardaki ani artış nedeniyle bu hafta sonu başlamasından kısa bir süre önce ertelendi .

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Böyle bir saçmalık olabilir mi ya? Virüs bahanesiyle insanları tamamen kontrol altına almaya çalışıyorlar. Robot gibi artık çiplerle kodlarla takip edileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu