siber güvenlik

En Büyük 7 Gelişmiş Bulut Güvenliği

En Büyük 7 Gelişmiş Bulut Güvenliği
En Büyük 7 Gelişmiş Bulut Güvenliği


1) Artan Saldırı Yüzeyi

Genel bulut ortamı, buluttaki iş yüklerine ve verilere erişmek ve bunları kesintiye uğratmak için kötü güvenliğe sahip bulut giriş bağlantı noktalarından yararlanan bilgisayar korsanları için büyük ve oldukça çekici bir saldırı yüzeyi haline geldi. Kötü amaçlı yazılım, Sıfırıncı Gün, Hesap Devralma ve diğer birçok kötü amaçlı tehdit, günlük bir gerçeklik haline geldi.

2) Görünürlük ve İzleme Eksikliği

IaaS modelinde, bulut sağlayıcıları altyapı katmanı üzerinde tam kontrole sahiptir ve bunu müşterilerine ifşa etmez. Görünürlük ve kontrol eksikliği, PaaS ve SaaS bulut modellerinde daha da genişletilmiştir. Bulut müşterileri genellikle bulut varlıklarını etkili bir şekilde tanımlayamaz ve ölçemez veya bulut ortamlarını görselleştiremez.

3) Sürekli Değişen İş Yükleri

Bulut varlıkları, dinamik olarak geniş ölçekte ve hızla tedarik edilir ve hizmet dışı bırakılır. Geleneksel güvenlik araçları, sürekli değişen ve geçici iş yükleriyle böylesine esnek ve dinamik bir ortamda koruma politikalarını uygulayamaz.

4) DevOps, DevSecOps ve Otomasyon

Yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş DevOps CI / CD kültürünü benimseyen kuruluşlar, uygun güvenlikerinin tanımlanmasını ve geliştirme döngüsünün başlarında koda ve şablonlara yerleştirilmesini sağlamalıdır. Üretimde bir iş yükü dağıtıldıktan sonra uygulanan güvenlikle ilgili değişiklikler, kuruluşun güvenlik duruşunu zayıflatabilir ve pazara sunma süresini uzatabilir.

5) Ayrıntılı Ayrıcalık ve Anahtar Yönetimi

Genellikle bulut kullanıcı rolleri çok gevşek bir şekilde yapılandırılır ve amaçlanan veya gerekenin ötesinde kapsamlı ayrıcalıklar verir. Yaygın bir örnek, eğitimsiz kullanıcılara veya veritabanı varlıklarını silmek veya eklemek için hiçbir işi olmayan kullanıcılara veritabanı silme veya yazma izinleri vermektir. Uygulama düzeyinde, yanlış yapılandırılmış anahtarlar ve ayrıcalıklar, oturumları güvenlik risklerine maruz bırakır.

6) Karmaşık Ortamlar

Günümüzde işletmelerin tercih ettiği karma ve çoklu bulut ortamlarında güvenliği tutarlı bir şekilde yönetmek, coğrafi olarak dağıtılmış kuruluşlar için şube ofisi uç koruması dahil olmak üzere genel bulut sağlayıcıları, özel bulut sağlayıcıları ve şirket içi dağıtımlarda sorunsuz bir şekilde çalışan yöntemler ve araçlar gerektirir.

7) Bulut Uyumluluğu ve Yönetişim

Tüm önde gelen bulut sağlayıcıları, PCI 3.2, NIST 800-53, HIPAA ve GDPR gibi tanınmış akreditasyon programlarının çoğuyla uyumlu hale geldi. Bununla birlikte, iş yüklerinin ve veri süreçlerinin uyumlu olmasından müşteriler sorumludur. Yetersiz görünürlük ve bulut ortamının dinamikleri göz önüne alındığında, sürekli uyum kontrollerini gerçekleştirmek ve yanlış yapılandırmalar hakkında gerçek zamanlı uyarılar vermek için araçlar kullanılmadıkça, uyumluluk denetimi süreci, göreve yaklaşmak imkansız hale gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu