gündem

Facebook, Trump hesaplarını iki yıl askıya aldı

Facebook ve Trump
Facebook ve Trump

Facebook Inc, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını iki yıl süreyle askıya aldı.

ABD Capitol isyanlarında yaptığı paylaşımların ardından Ocak ayında her iki siteden de süresiz olarak yasaklandı, ancak geçen ay Facebook’un Gözetim Kurulu açık uçlu cezayı eleştirdi. Facebook, Bay Trump‘ın eylemlerinin “kurallarımızın ciddi bir ihlali” olduğunu söyledi. Bay Trump, hareketin geçen yılki başkanlık seçimlerinde kendisine oy veren milyonlara “hakaret” olduğunu söyledi.

Facebook’un hamlesi, sosyal medya devi, politikacıları bazı içerik denetleme kurallarından koruyan bir politikayı sona erdirirken geliyor.Politikacılara, yorumlarının haber değeri taşıması nedeniyle aldatıcı veya taciz edici içerik için artık dokunulmazlık vermeyeceğini söyledi.

Trump nasıl yanıt verdi?

Amerika’yı Kurtarın Siyasi Eylem Komitesi’nden yapılan açıklamada, Trump, “Facebook’un kararı, rekor kıran 75 milyon kişiye ve bize oy veren birçok kişiye hakarettir” dedi.”Bu sansür ve susturmanın yanlarına kalmasına izin verilmemeli ve eninde sonunda biz kazanacağız. Ülkemiz bu suistimali artık kaldıramaz!”İki yıllık yasakla ilgili ikinci bir açıklamada, Trump, Facebook’un kurucusuna saldırdı.Eski başkan, “Bir daha Beyaz Saray’da olduğumda, isteği üzerine Mark Zuckerberg ve karısıyla daha fazla akşam yemeği olmayacak” dedi. “Hepsi iş olacak!”Facebook’un bu hareketi, Bay Trump’ın 2024 başkanlık seçimlerinden önce platforma dönmesine izin veriyor.

Aylık iki milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook’a ek olarak Trump, Ocak isyanı nedeniyle Twitter, YouTube, Snapchat, Twitch ve diğer sosyal medya platformlarından da yasaklandı.

Ayrıca Bakınız: Facebook, CEO Mark Zuckerberg’in güvenliği için 2020’de 23 milyon dolar harcadı.

Facebook’un yeni politikası nedir?

Facebook, huzursuzluğu veya şiddeti teşvik ederek kurallarını ihlal eden tanınmış kişilerin bir ay veya daha ciddi durumlarda iki yıla kadar uzaklaştırılacağını söyledi.Zarar verme potansiyeline rağmen, haber değeri taşıyan siyasi konuşmaya izin verme politikasını geri alma çabasının bir parçası olarak geliyor.Muhtemel ihlallere rağmen bir istisnaya layık görülen gönderilere yine de izin verilebilir ancak Facebook tarafından bir uyarı etiketi verilecektir. Şirket, artık “politikacılar tarafından yayınlanan içeriğe” farklı davranmayacağını söyledi.”Bunun yerine, haber değeri dengeleme testimizi tüm içeriğe aynı şekilde uygulayacağız ve içeriğin kamu yararı değerinin, içeriği bırakarak potansiyel zarar riskinden daha ağır basıp basmadığını ölçeceğiz.”Şirketin Gözetim Kurulu, Bay Trump’ın ilk yasağının uygun olduğunu, ancak yasağın süresiz olarak kalması için hiçbir gerekçe bulunmadığını tespit etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı