Teknoloji

Masaüstü Bilgisayar Seçmemiz İçin Gereken Nedenler Nelerdir

Masaüstü Bilgisayar Farkları Nelerdir?
Masaüstü Bilgisayar Farkları Nelerdir?

Bir sonraki en iyi şeyi arayan PC meraklıları, şu an için oyun dizüstü bilgisayar fırsatlarına atlamadan önce iki kez düşünmek isteyebilir. AMD, Intel ve Nvidia’nın köşeyi döndüğü yeni donanımla, çok büyük bir performans çarpmasına tanık olacağız.

Karar vermenize yardımcı olmak için, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak istemeyebileceğiniz dört nedenden geçeceğiz. Hepsi önemli sebeplerdir, ancak ilki bir doozy.

1. Nvıdıa 30 serisi Amper GPU’lar

Oyun oynamak için bir dizüstü bilgisayar satın alırsanız, en önemli bileşen daima GPU olacaktır. Nvidia sıkı dudaklı kalırken, bir rapor WCCFtech.Com Usman Pirzada, şirketin” şaşırtıcı derecede kuvvetli ” RTX 30 serisi GPU’larının mobil versiyonunun ocak ayında ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Gerçekten 30’lar önemli. Masaüstündeki GeForce RTX 3070’in bir GeForce RTX 2080 Ti’ye eşit olduğu dikkate alındığında, mobil sürüm de oyuncular için çok büyük bir performans artışı sağlamalıdır. Ve evet, RTX 3080 bunun ötesinde bir adım daha atacak.

GPU, oyunların can damarı olduğu için, Pirzada’nın hikayesinin gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için bir ay beklemeye değer. Ve evet, eğer yanılıyorsa ve bir anlaşma yaptıysanız, ölü bir gezegenin kalbine çığlık atarken Amiral Kirk gibi yumruğunuzu sallayabilirsiniz: “USMAAAN!”

2. AMD büyük Navi Mobil?

AMD’nin dizüstü bilgisayarlar için “görkemli” büyük Navi Radeon RX 6000 serisinin mobil versiyonunun söylentileri olmasa da AMD, Big Navi’nin akıllı bir biçimde CPU ile gücü paylaşan SmartShift teknolojisiyle iyi bir getiri sağlaması gerektiğini ima etti. AMD ayrıca güç verimliliğini Nvidia’nın 30 serisine göre bir avantaj olarak zorladı. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlarda bir Radeon RX 6000 bekliyoruz, ancak eksiksiz olarak ne zaman olduğunu bilmiyoruz.

3. AMD ryzen 5000 mobil işlemci

CPU’lara geçerken, AMD CEO’su Lisa Su’nun AMD’nin yaklaşmakta olan ryzen 5000 mobil çiplerini ocak ayında CES açılış konuşmasında duyurup duyurmadığını görmek için beklemeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Zen 3 çekirdeğini kullanarak masaüstü sürümünü” şimdiye kadar görmüş olduğumuz en iyi bilgisayar işlemcisi ” olarak adlandırdık. Mobil versiyonun masaüstünün 12 ya da 16 çekirdeğini paketlemesi olası değildir, ancak tek çekirdekli performanstaki artış Ryzen 4000’in yumuşak noktasına büyük ölçüde yardımcı olmalıdır.

Daha da iyisi, Ryzen 5000 dizüstü bilgisayarlar, bu sene bulmak imkânsız olan üst düzey GeForce Gpu’larla nihayet satışa sunulacak. Çoğu dizüstü bilgisayar üreticisi, Ryzen 4000’in ne kadar iyi performans göstereceğini asla planlamadı, ancak büyük olasılıkla planlarını ryzen 5000’e kaydırdılar.

İlgili Yayın: Piller Neden Doğa İçin Zararlı ve Neleri Yanlış

 4. Intel Tiger Lake H mobil işlemci

Dünyaya alaycı bir bakış açınız var ise, Intel’in “H”sınıfı performansı yüksek yongalarında 8.Nesilden 9. Nesile ve 10. Nesile kadar değişen tek şeyin sayı olduğunu söyleyebilirsiniz. Küçük farklılıklar olsa da hepsi Intel’in senelerdir hemşirelik yapmış olduğu aynı 14nm sürecine dayanıyor. Eski süreç, yongaların çok fazla ısı üretmiş olduğu ve rekabet etmek için çok fazla güç tükettiği manasına gelir.

Intel, 11. Nesil Tiger Lake H çiplerini piyasaya sürdüğünde tüm bunlar nihayet değişebilir. CPU’lar, şirketin en son 10nm üretim süreci üzerine inşaatı yapılacak ve bu da ön izlemede incelediğimizde ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda daha düşük kuvvetli versiyonda etkileyici sonuçlar gösterdi.
Daha yüksek bir güç bütçesiyle, Tiger Lake H sürümlerinin Ryzen 4000 Cpu’larını geride bırakmasını bekliyoruz. Bilmediğimiz şey, ryzen 5000’e karşı nasıl yapacağıdır, ancak 14nm H sınıfı CPU’ların senelerinden sonra, Tiger Lake H’nin çoraplarımızı düşüreceğini düşünüyoruz.

Yeni nesil oyun dizüstü bilgisayarları öne çıkacak

Tüm bu yeni nesil parçaları bir araya getirin ve sonucun 2021 oyun dizüstü bilgisayarlarında görmeye alıştığımızdan çok daha fazla performans artışı olmasını bekliyoruz. Performansı kovalayan herkes kesinlikle beklemelidir.
Yakalama, gönderildiğinde bu şaşırtıcı yeni dizüstü bilgisayarlardan birini satın alıp alamayacağınızdır. Ryzen 5000 masaüstü işlemcilerinin beraberinde GeForce 30 serisi ve Radeon RX 6000 GPU’ları satın almada görmüş olduğumuz güçlük dikkate alındığında, özellikle scalpers kendi yollarına sahipse, tüm bahisler gerçek kullanım kolaylığı için devre dışı bırakılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu