Teknoloji

WWW Nasıl Bulundu – Örümcek Ağının Doğuşu!

World Wide Web Nedir?

internet olarak da bilinen World Wide Web, internet sunucularında depolanan ve internet üzerinden mahalli bilgisayarlara bağlanan web siteleri ya da web sayfaları koleksiyonudur. Bu internet siteleri metin sayfaları, dijital resimler, fotoğraflar, çeşitli ses ve ortam dosyaları, görüntüler videolar vb. İçerir. Kullanıcılar, bu sitelerin içeriğine dünyanın herhangi bir yerinden bilgisayar, dizüstü bilgisayar, cep telefonu vb. cihazlarını kullanarak internet üzerinden erişebilirler. WWW ile birlikte, bütün içeriklerin cihazınıza aktarımını ve işlenmesini sağlar.

Kurucusu: Tim Berners-lee
Yıl: 1989
Yer : CERN ( Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)
Asıl amacı: Tüm dünya genelinde herkesin erişebileceği bir bilgi paylaşım platformu oluşturmaktı.


İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee, 1989 yılında CERN’de çalışırken World Wide web’i (www) icat etti. Tim’in ilk amacı dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve enstitülerdeki bilim adamları arasındaki bilgi paylaşımını sağlamaktı.

Web’in Ortaya Çıkma Serüveni

30 yıl dönce, 1989’da Sir Tim Berners-Lee dünyayı farklı boyuta taşıyacak bir buluşa imza attı. Buluşa verdiği isim World Wide Web yani dünya genelinde ağ; kısaca web oldu. Sir Tim Berners-Lee İsviçre şehrindeki CERN fizik laboratuvarında görev yapan bilgisayar bilimcisiydi. Asıl amacı, bilim adamlarının ellerindeki verileri kolayca paylaşabilmesini sağlayacak bir platform kurmaktı.
Aralık 1990 yılına geldiğimize, bilim adamlarının deneylerini ve elde ettikleri verileri paylaştıkları bir ortam olmaktan çıkıp, sınırlarını aştı.

Www Çalışma Prensibi Nedir?

World Wide Web’in 3 temel yapı taşı vardır. Peki nedir Bunlar?

Html

HTML (HyperText Markup Language), Web’in en temel yapı taşıdır. Web içeriğinin anlamını ve yapısını tanımlar. 

“HyperText” (köprü metni, üst metin, hiper metin olarak  da bilinir), web sayfalarını tek bir web sitesi içinde veya web siteleri arasında birbirine bağlayan bağlantıları ifade eder. Bağlantılar, Web’in temel bir özelliğidir. İnternete içerik yükleyerek ve başkaları tarafından oluşturulan sayfalara bağlayarak, World Wide Web’de aktif bir katılımcı olursunuz.

Url

URL; “Uniform Resource Loader” olarak bilinen terimin kısaltmasıdır. Teknoloji  ve web dünyası ile ilgili olmayan pek çok kişi, bir web sitesinin adını yazıp istediği bilgiye ulaşırken URL’leri kullandığının farkında değildir. Türkçe karşılığı “Tekdüzen Kaynak Bulucu” olan URL, bir web sitesinin alan adı, kullanıcının bulunduğu sayfanın kategorisini ve web sayfasının içeriğini içeren bilgidir. 

HTTP

Http‘nin açılımı “Hyper Text Transfer Protocol” dür. Yani Türkçe anlamı ile” Hiper Metin Transferi Protokolü” demektir. İnternet kullanırken dikkat ettiyseniz bir web sitesine bağlanmaya çalışırken eğer http yazmadıysanız, sistem bunu site isminin başına zaten yazacaktır. Çünkü http, içerdiği protokol kurallarına göre sizin erişmek istediğiniz alana, bir komut yöneltir ve siz bu komut sayesinde web sitelerine bağlanırsınız. Bu ifade bir başka deyişle, sizin internet sitelerine bağlanmanızı sağlayan bir anahtardır.

İlk Web Sitesi !

1990 yılının sonunda, Berners-Lee, Steve Jobs tarafından tasarlanmış bir NeXT bilgisayarı kullanarak, Web sayfalarını oluşturmak için Hypertext Markup Language (HTML) dahil olmak üzere Web’in temelini oluşturan anahtar teknolojileri geliştirdi; Web üzerinden veri aktarımı için bir dizi kural olan Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP); ve Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri (URL’ler) veya bir belge veya sayfa bulmak için Web adresleri. Ayrıca temel bir tarayıcı ve Web sunucusu yazılımı tasarlamıştı.

Bu bilgisayar CERN’de İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee tarafından World Wide Web’i (WWW) tasarlamak için kullanıldı.

İnternette halka açık bir hizmet olarak Web’in başlangıcı, 6 Ağustos 1991’de Berners-Lee’nin ilk web sitesini yayınlamasıyla geldi. Site, uygun bir şekilde, Web’i ve nasıl kullanılacağını açıklayan World Wide Web projesiyle ilgiliydi. Berners-Lee’nin NeXT bilgisayarındaki CERN’de barındırılan sitenin URL’si bu idi.

Diğer Teknoloji yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu