Teknoloji

Yeni Microsoft EDGE Detaylı İnceleme

Yeni Microsoft EDGE
Yeni Microsoft EDGE Hakkında Resim

Yeni Microsoft EDGE, ilk bakışta yenilenen logosuyla göze çarpan Edge, Chromium altyapısı ile Microsoft’un yeni amiral gemisi projesi diyebiliriz. Şirket, sadece Windows değil diğer bütün platformlara da destek sağlamayı hedefliyor. Böylelikle Explorer faciasından sonra imajını kurtarma yolunda büyük bir adım bizleri karşılıyor.

Web sitemizde yer alan diğer Teknoloji yazılarımızı görmek için tıklayınız.

Yeni Microsoft EDGE Kişiselleştirilebilir Sayfa Düzeni

Anasayfayı düzenlemek tamamiyle kullanıcıya bırakılmış durumda. Kullanıcıların düzenleme yapabilmesi için odaklı, esinleyici, bilgilendirici ve özel kategorilerinde 4 farklı seçenek sunuyor.

1. Odaklı

Bu özellik kullanıldığında isminden de farkedileceği üzere tamamiyle sade, aramaya yönelik bir arayüz karşılıyor bizi.

2. Esinleyici

Bu modda, arkaplan resmi anasayfamıza dahil oluyor.aynı zamanda resimler her gün değişiyor. Odaklı modundan herhangi bir farkı bulunmuyor.

3. Bilgilendirici

Bu modda gündemdeki gelişmeleri takip edebileceğiniz, magazinden spora, haberden ekonomiye kadar uzanan çok yelpazeli bir sütun bizleri karşılıyor.Bu modun hakkını verdiğini söyleyebiliriz.

4. Özel

Özel modu, anasayfanızı diğer modlardan tamamiyle farklı bir versiyona çevirebiliyor. Arayüzden içeriğe kadar diğer bütün özellikle bu mod sayesinde değiştirmek mümkün.

Yeni Microsoft EDGE Muhteşem Özellik Koleksiyonlar !

Koleksiyonlar, web’de gezinirken ilginizi çeken, sevdiğiniz resim, video ve yazı gibi metaryelleri toplayıp albüm yapabileceğiniz bir arşiv adeta.Edge’in en öne çıkan özelliği bu diyebiliriz.

Koleksiyonlarınıza isim verebilir, çeşitli türdeki içerikleri koleksiyonlarınıza kaydedebilirsiniz.Ayrıca içeriklerin altına mini notlar da ekleyebiliyorsunuz.Bize göre bu çok hoş bir ayrıntı olmuş.

Koleksiyonlar’a kaydettiğiniz içerikler, albüm gibi sıralanıyor. Başlıklar ve klasörler halinde depolanan içerikler kolay bulunuyor.Karmaşıklıktan uzak, sade ve oldukça kullanışlı. Web’de gezinirken ister resimlerinizi, ister Youtube üzerinden beğendiğiniz bir sanatçının şarkısını, ister komik bir karikatürü rahatlıkla Edge’ye koleksiyonlar üzerinden kaydetmiş oluyorsunuz.

Koleksiyonlarınızı diğer Mİcrosoft ürünleriyle eş zamanlı kullanıp, koleksiyonlar üzerinde çalışmalar yapmak da mümkün.

Senkronizasyon

Yeni Microsoft EDGE, diğer tarayıcılarınızla senkronize bir şekilde çalışabiliyor. E-posta adresinizle birlikte Edge’de oturum açtığınız taktirde, yer imleriniz, Şifreleriniz ve diğer bütün işlemleriniz Edge ile senkronize ediliyor ve hesabınızı eşitlemiş oluyorsunuz.

Edge Kullanım istatistikleri

Ocak 2020 tarihinde resmi sürümü yayınlalan Edge, henüz yeni bir tarayıcı olmasına rağmen, yapılan araştırmalara göre kullanıcıların gönlünde şimdiden taht kurmuş durumda. Mozilla Firefox’u geride bırakan Microsoft Edge, Google Chrome’un ardından ikinci sırada yer alıyor.

Peki Edge’in RAM Tüketimi Nasıl Olacak?

Kişisel bilgisayarlarımızda tarayıcılar açıkken en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri de şüphesiz ki tarayıcının RAM tüketimidir.

Bana Hızından Haber Ver Diyenler, Sizi Şöyle Alalım

Microsoft’un yaptığı testlerde Edge, daha önceki sürümler ile kıyaslandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu